TERAPIA BEHAWIORALNA ZWIERZĄT TOWARZYSZĄCYCH
Ewa Pasikowska
Konsultacje behawioralne psów
Pierwsza konsultacja trwa około 2-3 godziny, odbywa się online, w domu opiekuna lub w umówionym miejscu. Konsultacje prowadzę w języku polskim i angielskim.
Częste problemy behawioralne, z którymi zgłaszają się opiekunowie psów:
- problemy separacyjne
- agresja w stosunku do ludzi
- agresja w stosunku do innych zwierząt
- reaktywność na smyczy
- zaburzenia lękowe (fobie, traumy, lęk uogólniony)
- niewłaściwe nawyki związane z wydalaniem, oddawaniem moczu
- nadmierna pobudliwość
- nadmierna wokalizacja
- nadmierna pielęgnacja i samookaleczenia
Życie z psem prezentującym trudne zachowania bywa fizycznie i emocjonalnie wyczerpujące. Jednak warto pamiętać, że żadne zachowanie nie występuje bez powodu i każde jest po prostu próbą jak najefektywniejszego poradzenia sobie z sytuacją. Trudność polega często na tym, że to, co dla nas jest problematycznym zachowaniem - nie zawsze jest problemem dla zwierzęcia i vice versa: to, co sprawia kłopot zwierzęciu nie zawsze jest dla nas zrozumiałe.
Życie, szczególnie w wielkim mieście, stawia naszych pupili przed wieloma wyzwaniami. Często takimi, których nie potrafią udźwignąć bez naszej pomocy. Celem terapii behawioralnej jest między innymi umożliwienie satysfakcjonującej komunikacji między zwierzęciem a opiekunem, pozwalającej wyeliminować problem tak, by przywrócić komfort życia obojgu.
Konsultacje behawioralne kotów
W przypadku kotów często sugeruję klientom, aby pierwsza konsultacja odbyła się online. Spotkanie trwa od 2-3 godzin, może odbyć się zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Częste problemy behawioralne, z którymi zgłaszają się opiekunowie kotów:
- znaczenie moczem, wypróżnianie się poza kuwetą
- agresja w stosunku do ludzi
- agresja w stosunku do innych zwierząt
- zaburzenia lękowe
- nadmierna pielęgnacja (samookaleczenia)
- aktywność nocna, nadmierna wokalizacja
- pica (spożywanie niejadalnych obiektów)
Coraz więcej kotów gości w naszych domach. Są to niezwykle wrażliwe zwierzęta o bardzo konkretnych potrzebach, które czasem niełatwo dostrzec i zaspokoić- szczególnie w warunkach miejskich. Ich życie wewnętrzne jest równie bogate, jak psów i podobnie, jak w przypadku psów - terapia behawioralna wymaga zrozumienia ich potrzeb, etogramu i emocjonalnego podłoża ich zachowania. Konsultacja online pozwala na obserwację zwierzęcia w jego codziennych naturalnych warunkach i zebranie wywiadu bez niepokojenia kota obecnością obcej osoby w domu.
Jak wygląda konsultacja
Podczas naszej pierwszej rozmowy telefonicznej poproszę o krótkie wyjaśnienie problemu oraz podstawowe dane dotyczące Twojego pupila. Ustalimy też termin i okoliczności pierwszego spotkania oraz omówimy warunki współpracy.
Ankieta: w przeciągu 48 godzin po rozmowie prześlę kwestionariusz do wypełnienia. W zależności od problemu i możliwości mogę też poprosić o przesłanie krótkich filmików.
Konsultacja: to czas na pytania, dzielenie się spostrzeżeniami, wątpliwościami i trudnościami.
- W zależności od problemu i zwierzaka konsultacja odbyć może się w Twoim domu lub na zewnątrz.
W niektórych przypadkach mogę zasugerować konsultację online.
-Podczas konsultacji powinni być obecni wszyscy domownicy.
-Konsultacja trwa zazwyczaj od 2 do 3 godzin, podczas których zbiorę szczegółowy wywiad dotyczący problemu oraz codziennego życia Twojego pupila. Jeśli Twój zwierzak będzie czuł się komfortowo, pokażę w praktyce kilka ćwiczeń, które wykorzystamy w przyszłości.
Raport: Po konsultacji otrzymasz mailem raport, który zawierać będzie krótkie, przystępne podsumowanie analizy MHERA wyjaśniające prawdopodobne przyczyny zachowania Twojego pupila. Przekażę Ci także podzielony na etapy "plan działania" i kilka zaleceń do wprowadzenia od zaraz.
Krótką notatkę prześlę także do Waszego lekarza weterynarii. Ponieważ niezwykle ważnym elementem terapii jest wykluczenie przyczyn zdrowotnych -w wielu przypadkach przed opracowaniem planu terapii i wysłaniem raportu mogę poprosić o konsultację z lekarzem weterynarii.
Follow up: Po głównej konsultacji, umówimy się na kolejne spotkanie, podczas którego ocenimy postępy i przejdziemy do następnych etapów pracy. Może okazać się też, że nasz plan wymagać będzie modyfikacji- dlatego drugie spotkanie jest tak ważne.
Pomiędzy sesjami możesz liczyć na darmowe wsparcie mailowe, bądź telefoniczne, możesz też wysyłać mi nagrania video.